FAMUR SA dostarczy kompleks ścianowy do kopalni Tenteskaya w Kazachstanie. To kolejne zamówienie, które spółka będzie realizować dla koncernu JSC Arcelormittal Termirtau. Przewidywany termin dostawy to pierwsze półrocze 2018 r. Wartość kontraktu wyniesie ok. 81 mln zł. 

Kazachstan stanowi dla Famuru jeden z istotnych kierunków ekspansji zagranicznej. Od kilkudziesięciu lat spółki Grupy dostarczają rozwiązania dla kazachskiego przemysłu wydobywczego, między innymi wyposażają lokalne kopalnie w najnowsze maszyny i urządzenia zwiększające efektywność wydobycia węgla oraz w informatyczne systemy nadzoru, zmniejszające zagrożenie wypadkami przy pracy. Obecnie w kazachskich kopalniach pracuje ponad 700 sztuk obudów dostarczonych przez FAMUR, jak również przenośniki ścianowe i podścianowe oraz kolejki PIOMA. Dostawa kompleksu ścianowego do kopalni Tenteskaya jest kolejnym zamówieniem realizowanym przez FAMUR dla JSC Arcelormittal Termirtau w ostatnich latach.

 – W ciągu ostatnich 25 lat Kazachstan dokonał gigantycznej przemiany gospodarczej, dzięki której jest dzisiaj jednym z najbardziej perspektywicznych rynków dla naszej spółki - podkreśla Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA. – Regularnie bierzemy udział w najważniejszych targach górniczych w tym kraju, a także jesteśmy zaangażowani w rozwój bilateralnej współpracy gospodarczej w ramach Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. Kolejna umowa z JSC Arcelormittal Termirtau jest dowodem, że jesteśmy postrzegani jako pewny i zaufany partner biznesowy, a nasze rozwiązania technologiczne sprawdzają się w zakładach wydobywczych w Kazachstanie.

Jak dodaje Mirosław Bendzera konsekwentne zwiększanie zaangażowania spółek Grupy w Kazachstanie pozwala realizować program ekspansji zagranicznej Go Global i spełniać jego założenia w zakresie sprzedaży. Umożliwia także zdobywanie kolejnych kompetencji, które wpływają na umacnianie pozycji Famuru na międzynarodowym rynku dostawców sprzętu i usług dla przemysłu wydobywczego.

Dotychczasowe relacje biznesowe i perspektywy dalszego rozwoju Famuru na rynku kazachskim doprowadziły do powołania w 2013 roku spółki TOO FAMUR KAZAKHSTAN z siedzibą w Karagandzie. Jej zadaniem jest zapewnienie profesjonalnego wsparcia serwisowego oraz lokalna obsługa posprzedażowa. Tym samym FAMUR zapewnia całościową opiekę techniczną, na którą składa się nie tylko doradztwo wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów czy dostawa oryginalnych części zamiennych, ale również – w przypadku nowych urządzeń – pomoc w ich montażu, uruchomieniu i optymalnym ustawieniu parametrów pracy. W Kazachstanie FAMUR uruchamia także centrum remontowe.

 – Szeroka oferta produktów i usług, indywidualne podejście do działań sprzedażowych i posprzedażowych oraz własna spółka pozwalają na kompleksową obsługę naszych kazachskich partnerów- mówi Mirosław Bendzera.- Jestem przekonany, że dzięki naszemu portfolio, a także wiedzy i latom doświadczeń, Grupa FAMUR będzie istotnym partnerem w realizacji ogłoszonego przez prezydenta Nursułtana Nazarbajewa ambitnego planu rozwoju Kazachstanu do 2050 roku.

Docelowym modelem obecności Famuru na rynkach zagranicznych jest oferowanie kompletnych systemów wydobywczych i kompleksowa obsługa projektów inwestycyjnych. Obecnie finalizowany jest proces konsolidacji branży okołogórniczej w Polsce, polegający na integracji potencjałów Grup FAMUR i Kopex. Celem podjętych działań jest zbudowanie polskiego czempiona, dysponującego szeroką ofertą maszyn, urządzeń i usług.

– Połączenie wiedzy, doświadczeń oraz zasobów Famuru i Kopeksu pozwoli nam całościowo realizować projekty inwestycyjne również w Kazachstanie – podsumowuje prezes Bendzera.